Chovné skúšky NKS – 08.10.2016 Báb

V sobotu ôsmeho októbra sa v okolí vodnej nádrže Báb uskutočnili chovné skúšky nemeckých krátkosrstých stavačov. Na skúšky bolo prihlásených deväť psov. Skúšok sa zúčastnilo osem. Počas celých skúšok bolo krásne jesenné počasie, len premenlivý smer vetra komplikoval psom prácu v poli. Výkony psov na poli vcelku uspokojivé. Podmienky na vode boli priam ideálne. Väčšinou aj tu psy preukázali výborné práce. Skúšky ukončilo päť psov, z toho štyria v prvej cene a jeden v druhej. Veľkú vďaku treba vysloviť pánovi Jozefovi Stankovi a jeho kolektívu za prípravu skúšok a poskytnutie revíru pre naše skúšky. Odo mňa patrí veľká vďaka kolegom rozhodcom: Vlastimilovi Polakovičovi, Dušanovi Krajčovičovi a Ladislavovi Banásovi za ochotu prísť posudzovať a aj za kvalitne odvedenú prácu.

 1. Bagir z Bilice / Róbert Ďurík – najlepšia voda, najlepšie prinášanie
 2. Samuházi Vadás Celeb / Bálint Szigety
 3. Aron od Kálku / Daniel Geržo – najlepšie pole
 4. Kora z Dropieho dvora / Adrián Kalina
 5. Cetty z Vištuckého hája / Anton Kulifaj

HR – Ladislav Banás ml.

Memoriál Kolomana Slimáka – CACIT, CACT Vranov nad Topľou 24.-25.09.2016

VÝSLEDKY

Memoriál Jozefa Kadleca – CACT, Všestranný víťaz SR 2016 Duchonka 10.-11.09.2016

51. ročník Memoriálu Jozefa Kadleca sa uskutočnil tentoraz v Topoľčianskom okrese, konkrétne v revíroch PZ Brezina Prašice a PZ Dolinka Veľké Dvorany – Hajná Nová Ves s centrom na Duchonke. Memoriálu sa už tradične zúčastnili aj priamy potomkovia Jozefa Kadleca. Na MJK nastúpilo 16 stavačov. Plemenná skladba: 7 – NKS, po 2 – SHS, ČF, NDrS po 1 – POI, WKS a MKS. Hlavným rozhodcom bol Ladislav Józsa. Memoriál ukončilo 9 psov z toho 6 v prvej, 1 v druhej a 2 v tretej cene. Víťazom 51. ročníka MJK sa stal NKS Cyro spod Agátov s vodičom Ladislavom Banásom. Druhé miesto obsadil s rovnakým počtom bodov tiež NKS Dino Mervov dvor s vodičom Vlastimilom Polakovičom.

Za vzornú organizáciu a zdarný priebeh treba poďakovať organizátorom na čele s Františkom Palušom.

VÝSLEDKY

 

Medzinárodné skúšky pole-voda CACIT, CACT – 27.-28.08.2016, Mojmírovce

Mojmírovce sa stali centrom medzinárodných skúšok. Z 20 prihlásených NKS sa v piatok večer na losovanie dostavilo 19 psov z 5 krajín. Poľné práce boli sústredené v Mojmírovciach. Ideálny porast a na dnešné pomery vysoké množstvo zvery nám umožnili aby sme boli svedkami vysoko kvalitných skúšok. Vysoká denná teplota dokonale preverila každého jedného psa. Vodná časť skúšok sa sústredila v Tvrdošovciach na overenej vodnej ploche s rákosím. Podmienky v tŕstí boli štandardne pomerne náročné. S týmto všetkým sa psy bez väčších problémov vysporiadali a boli sme svedkami vo väčšine nádherných prác na poli a vode. V drvivej väčšine sa účastníci o priebehu skúšok vyjadrovali v superlatívoch. Vodiči sa veľmi pochvalne vyjadrovali na adresu rozhodcovského zboru. Ten pracoval v zložení: Dieter Kowarovski, Jiří Drábek, Tünde Bajorhedyi, Rastislav Macek, Tibor Ruchovanský a Marián Konečný. Hlavný rozhodca bol Ladislav Banás ml. V nedeľu doobeda sa už len rozhodlo o prvých miestach v barážovom rozbehu. Do tohto sa dostali víťazi jednotlivých skupín. Najlepším psom barážového rozbehu a celkovým víťazom sa stal Dino Mervov dvor. Získal tituly CACIT a CACT. Na druhom mieste sa umiestnil Gerino zo Zelenkovho dvora.

Konečné poradie:

 1. Dino Mervov dvor / Vlastimil Polakovič / SVK
 2. Gerino zo Zelenkovho dvora / Marek Banás / SVK
 3. Tözegparty-Vadász Freya / László Vörös / HUN
 4. Leo z Fančali / Ján Kolenič / SVK
 5. Cyro spod Agátov / Ladislav Banás / SVK
 6. Likar z Dubovských luhov / Jozef Jursa / SVK
 7. Kappahegyi Berkenye / András Oberna / HUN
 8. Kappahegyi Aida / Nikolett Szekeres / HUN
 9. Thor vom Theelshof / Tobias Kawlath / DEU
 10. Vema Kořenice / Ladislav Banás / SVK
 11. Uschi vom Theelshof / Marcel Krenz / DEU
 12. Lola z Fančali / Adam Bartovič / SVK
 13. Aras od Kálku / Ladislav Kopsa / CZE
 14. Car z Vištuckého hája / Lukáš Cittera / SVK
 15. Mera z Kurucovho dvora / Miroslav Rigo / SVK
 16. Gama od Blavy / Karol Tollarovič / SVK

Špeciálne ocenenie od Svetového klubu NKS z rúk Dietra Kowarovskeho získal Adam Bartovič. Likar z Dubovských luhov zas získal ocenenie pre najúspešnejšieho mladého psa venované Klubom Krátkosrstý ohař Česká republika z rúk Jiřího Drábeka.
Veľké poďakovanie patrí pánovi Schulcovi a Čanakymu, za poskytnutie revíru a celé organizovanie našej akcie. Pánovi Zelenkovi za prepožičanie revíru a prípravu terénov v Tvrdošovciach.

 

 

 

Memoriál Jindřicha Steinitze CACIT, CACT – 20.-21.8.2016

V každom párnom roku usporadúva Klub krátkosrstý ohař Memoriál Jindřicha Steinitze. Uplynulí víkend sa konal v Nových Dvoroch. Náš klub zastupovali dvaja vodiči. V konkurencii 24 psov z troch krajín sa naši zástupcovia nestratili. Viko z Bilice s vodičom Jarolímom Debrovským obsadili konečné štvrté miesto a Cyro spod Agátov skončil s Ladislavom Banásom na desiatej priečke. Obaja ukončili memoriál v prvej cene s vysokým počtom bodov.
Obidvom vodičom ďakujeme za vzornú reprezentáciu nášho klubu.

výsledková listina

06.08.2016 – Špeciálne Skúšky Vodnej Práce

Na vodnej nádrži Báb v spolupráci s miestnym PZ sa v prvú augustovú sobotu uskutočnili špeciálne skúšky z vodnej práce. Na skúškach nás privítal skúsený kolektív poľovníkov na čele s Ing. Jozefom Stankom. Na skúšky sa prihlásilo a bolo predvedených 12 stavačov. Z toho 5 – NKS, 4 – MKS, 2 – NDrS a jeden IS. Rozhodcovský zbor pracoval v zložení Jozef Kovács, Dušan Krajčovič, Martin Adámek a hlavný rozhodca Ladislav Banás ml. Podstatne vyššia úroveň vodnej, ako v posledných rokoch, zabezpečila pomerne veľkú náročnosť skúšok. V rákosí sa psy museli vysporiadať s náročnými podmienkami a museli vydať oveľa viac energie na splnenie disciplín. Psy sa však s týmito podmienkami veľmi dobre popasovali a predviedli nám vo väčšine veľmi slušné výkony.
Vysokú úroveň skúšok dokumentujú aj výsledky skúšok. Z 12 zúčastnených deväť psov skončilo v 1. a jeden v 2. cene. Dva psy skúšky nedokončili.

 1. MERA z Kurucovho dvora NKS / 105b. / 1.cena / Miroslav Rigo
 2. CYR Ronava / NDrS / 105b. / 1.cena / Ľubomír Merva
 3. LEO z Fančali / NKS / 103b. / 1.cena / Ján Kolenič
 4. LIKAR z Dubovských luhov / NKS / 103b. / 1.cena / Jozef Jursa
 5. EKTOR z Budmeríc / NKS / 100b. / 1.cena / Peter Lehuta
 6. AWA GRÉTA od Nupacké tvrze / MKS / 100b. / 1.cena / Zuzana Nežná
 7. AIMEE Wild shamrock / IS / 97b. / 1.cena / Dominika Drgoňová
 8. REX zo Starých Levíc / NKS / 97b. / 1.cena / Ľuboš Svorad
 9. ELIZABETH Bertoni Prague / MKS / 94b. / 1.cena / Veronika Štolúnová
 10. DARA z Hájového potoka / NDrS / 83b. / 2.cena / Mário Bögi

Všetkým vodičom a priaznivcom stavačov ďakujeme za účasť a víťazovi srdečne gratulujeme.

 

 

 

Moravsko slezský pohár – 6-7.8.2016

Klub krátkosrstý ohař usporiadal v dňoch 6.-7. augusta Moravskoslezský pohár so zadávaním titulu CACT. Súťaž sa uskutočnila pri Frýdku – Místku v Staříči.

Na skúškach sa zúčastnilo aj niekoľko borcov zo Slovenska. Naše farby s nemeckými krátkosrstými stavačmi reprezentovali traja vodiči. Ďalším skvelým výsledkom sa blysol najlepší NKS roka 2015 Viko z Bilice vedený Jarolímom Debrovským. Pripísal si na svoje konto ďalšie víťazstvo a stal sa len druhým Slovákom, ktorý dokázal triumfovať na MSP. Ako prvý vyhral túto akciu Štefan Macák. Na peknom šiestom mieste v prvej cene skončil Cyro spod Agátov vedený Ladislavom Banásom. Hneď za ním na siedmej priečke skončil Indy od Blavy s Tiborom Ruchovanským.
Všetkým vodičom ďakujeme za vzornú reprezentáciu nášho klubu a plemena, víťazovi gratulujeme.

výsledková listina

Jesenné skúšky stavačov – CACT, Šúrovce 25.06.2016

Klubové jesenné skúšky stavačov so zadávaním titulov CACT a R CACT sa uskutočnili dňa 25. júna 2016 v Šúrovciach. Na organizácii sa podieľali KCHNKS a miestne PZ Váh. Na skúšky bolo prihlásených 19 psov, nastúpilo 16. Z tohto počtu bolo 13 NKS, 2 MKS a 1 ČF. Rozhodcovský zbor pracoval na čele s hlavných Jozefom Benovicom. Priamo v teréne posudzovali Tibor Ruchovanský, Rastislav Macek, Dušan Krajčovič a čakateľ Gabriel Skladan. Z výsledkov skúšok je jasné, že skúšky prebehli na celkom slušnej úrovni. Vysoké teploty dokážu veľmi rýchlo odčerpať množstvo síl psom aj vodičom, preto sme s celkovým výsledkom spokojní. Z celkového počtu 16 skúšky ukončilo 14 psov. V prvej cene 12, v druhej a tretej cene po jednom psovi.

1. ART z Cífera – NKS Vlastimil Polakovič 245 b. / 1.cena
2. BAGIR z Bilice – NKS Róbert Ďurík 245 b. / 1.cena
3. ARIS z Cífera – NKS Ladislav Gáll 243 b. / 1.cena
4. DIDINA Mervov dvor – NKS Ľubomír Merva 243 b. / 1.cena
5. CAR z Vištuckého hája – NKS Lukáš Cittera 239 b. / 1.cena
6. ELIZABETH Bertoni Prague – MKS Veronika Štolúnová 234 b. / 1.cena
7. DAG Ronava – NKS Jozef Potrok 233 b. / 1.cena
8. Hód-Seregi Vadászó ASLI – NKS Jozef Kovács 228 b. / 1.cena
9. CYRO spod Agátov – NKS Ladislav Banás 226 b. / 1cena
10. EKTOR z Budmeríc – NKS Peter Lehuta 223 b. / 1.cena
11. VEMA Kořenice – NKS Ladislav Banás 215 b. / 1.cena
12. DORA Ronava – NKS Martin Fik 210 b. / 1.cena
13. FRED od Juhása – ČF Marek Banás 204 b. / 2.cena
14. CASSOVIA CAYENNE Buona Casa – MKS Katarína Černušková 208 b. / 3.cena

 

Víťazovi gratulujeme a všetkým zúčastneným ďakujeme za podporenie našej klubovej akcie.

 

22.05.2016 – Združená Klubová Výstava 2016

Tento rok sa klubová výstava konala v areáli jazdeckého areálu Davidov v Dunajskej Lužnej. Výstavu sprevádzalo príjemné slnečné počasie. Rozhodoval náš poradca chovu Marián Korič. Na výstave bolo predvedených 26 nemeckých krátkosrstých stavačov. Z tohto počtu bolo 10 psov a 16 súk. Najpočetnejšia bola trieda otvorená súk. Tu bolo predvedených 9 jedincov. Celkovo bola udelená 2-krát dobrá, 16-krát veľmi dobrá a 8-krát výborná.

Art z Cífera, maj. Vlastimil Polakovič – V1, CAC, KV, BOB
Aja z Cífera, maj. Dušan Krajčovič – V1, CAC, KV, BOS
Likar z Dubovských luhov, maj. Jozef Jursa – V1, CAJC, BOJ

Il-Faro z Černých blat, maj. Jozef Smrž – V1, CAC
Mera z Kurucovho dvora, maj. Miroslav Rigo – V1, CAC
Mora z Kurucovho dvora, maj. Milan Kuruc – V2, R.CAC

V mene výboru klubu gratulujem víťazom a všetkým ďakujem za účasť na tohtoročnej klubovej výstave.

Ladislav Banás

 

 

 

 

 

 

 

Klubové skúšky vlôh stavačov – cena Jarného víťaza KCHNKS, 1.5.2016 Dolné Dubové

Na skúškach sa v tomto roku zúčastnil veľký počet účastníkov. Z 23 zúčastnených jedincov bolo 18 NKS, 4 MKS a 1 WKS.
Hľadalo sa v poraste lucerny a pšenice, ktoré boli v ideálnej výške. Lucerna bola síce miestami vyššia čo bolo ťažšie pre pohyb psov, avšak na druhej strane to znemožňovalo bažantom možnosť rýchleho úniku a bola teda lepšia pre psov pri vystavovaní pernatej zveri.
V závere skúšok sa uskutočnila baráž v ktorej súťažili vybraní psi o titul Jarného víťaza 2016.
Výsledky skúšok boli nasledovné:
Skúšky ukončilo 21 psov z toho 20 v I. cene a jeden v druhej cene. Vypadli dvaja psi jeden na vystavovaní a jeden na hľadaní.

1, Vema Kořenice, NKS, v. Ladislav Banás st., 184 b., I.cena
2, Esther z Budmeríc, NKS, v. Ondrej Jurčák, 182 b., I.cena
3, Art z Cífera, NKS, v, Vlastimil Polakovič 182 b., I.cena
4, Likar z Dubovských luhov, NKS, v. Ing. Jozef Jursa CSc., 179 b. I.cena
5, Aron od Kálku, NKS, v. Ing. Daniel Geržo, 179 b., I.cena
6, Klea z Potônskej lúky, NKS, v. Christián Botlo, 178 b. I.cena
7, Dag Ronava, NKS, v. Jozef Potrok, 176 b., I.cena
8, Eros z Budmeríc, NKS, v. Alojz Šebo, 176 b., I.cena
9, Car z Vištuckého hája, NKS, v. Lukáš Cittera, 176 b., I.cena
10, Cyro spod Agátov, NKS, v. Ladislav Banás st., 176 b., I.cena
11, Harry z Dolných Salíb, MKS, v. Ing. Jana Dovičovičová, 176 b., I.cena
12, Bára Blava zo Šúrovskej doliny, NKS, v. Jozef Benovic, 176 b., I.cena
13, Loran z Dubovských luhov, NKS, v. Róbert Vejčík, 174 b., I.cena
14, Elizabeth bertoni Prague, MKS, v. Veronika Štolúnová, 173 b., I.cena
15, Bella Princezná zo Šúrovskej doliny, NKS, v. Rastislav Prvý, 172 b., I.cena
16, Cita z Bilice, NKS, v. Mária Benovicová, 167 b., I.cena
17, Cassovia Cayenne Buona Cosa, MKS, v. Ing. K. Černušková, 167 b., I.cena
18, Lira z Dubovských luhov, NKS, v. Ľubomír Merva, 165 b., I.cena
19, Brien Best z Karpatských lúk, MKS, v. Monika Pírová, 160 b., I.cena
20, Era Steel Crazy dog, WKS, v. Peter Omelina, 154 b., I.cena
21, Ektor z Budmeríc, NKS, v. Peter Lehuta, 145 b., II.cena

Súťaž o Cenu jarného víťaza
Do súťaže boli rozhodcami vybraní nasledovní psi:
Likar z Dubovských luhov v. Ing. Jozef Jursa CSc.

Esther z Budmeríc, v. Ondrej Jurčák
Bella Princezná zo Šúrovskej doliny, v. Rastislav Prvý
Bára Blava zo Šúrovskej doliny, v. Jozef Benovic
Po jednotlivých rozbehoch získala na základe rozhodnutia rozhodcov cenu

„ Jarný víťaz NKS 2016“
Bára Blava zo Šúrovskej doliny, vodič Jozef Benovic

 

 

Zvod mladých psov – 16.04.2016 – Trnava

Tak ako v predchádzajúcom roku sa zišli chovatelia a majitelia mladých jedincov NKS i v tomto roku v areáli Kamenného mlyna. Slnečné jarné počasie prispelo k dobrej nálade účastníkov na tomto zvode, ktorá panovala až do ukončenia zvodu. Po krátkom príhovore poradcu chovu boli predstavení novozaradení chovní psy a následne bolo posudzovanie mladých jedincov, ktorí boli zaradení do skupín podľa jednotlivých otcov. Najväčší počet šteniat bol po psoch Gerino zo Zelenkovho dvora a Jas z Dubovských luhov. Horeuvedeného zvodu sa zúčastnilo 32 mladých jedincov a 4 novozaradení chovní psy. Bol som rád, že nám nastúpili jedinci aj s čiernym sfarbením. Vyskočili nám aj nežiadúce prvky v chove. Tých sa pri ďalšom párení musíme vyvarovať. Z celkového počtu jedincov sa do užšieho výberu na záver dostali:

PSY :

ART z Cífera – /Erma od Drobného x Mill Malomközi/ majiteľ: Polakovič Vlastimil

EKTOR z Budmeríc-/Fera z Dubovských luhov x Dik z Potôňskej lúky/ majiteľ: Lehuta Peter

LIKAR z Dubovských luhov-/Czinkos Kevi Lator x Kiara z Dubovských luhov/ majiteľ: Ing.Jursa Jozef CSc.

SUKY :

KARINA z Potôňskej lúky-/ Viki z Potôňskej lúky x Dicsó Jorbaháti nimrod/ majiteľ: Vágo František

LARA z Dubovských luhov-/Kiara z Dubovských luhov x Czinkos Kevi Lator/ majiteľ: Lauko Dominik

BARA Blava zo Šúrovskej doliny-/Grácia od Blavy x Car z Hastrmánek/ majiteľ: Benovic Jozef

Na záver poďakoval poradca chovu prítomným za disciplinované vystupovanie s prianím všetkého najlepšieho do ďalšieho kynologického obdobia.

Korič M.

Výročná členská schôdza KCHNKS – 19.03.2016 – Budmerice

Tohtoročná VČS KCH NKS sa uskutočnila 19.03.2016 v Budmericiach. Zúčastnilo sa jej 85 členov klubu.

Výročná členská schôdza prebehla podľa tradične zabehnutého programu . V úvode podali členovia výboru informácie o činnosti klubu v uplynulom roku.

Napriek tomu, že došlo k poklesu počtu odchovaných šteniat NKS si aj naďalej zachovalo vedúce postavenie pokiaľ sa týka výkonu. Dušan Krajčovič s Ermou od Drobného vyhral obidve najvyššie stavačiarske súťaže na Slovensku.

Klub zorganizoval v uplynulom roku klubovú výstavu v rámci združenej výstavy stavačov, chovné skúšky i jarný zvod mladých psov. Okrem tohto zorganizoval 6 ďalších skúšok , medzi nimi i medzinárodnú súťaž o Dunajský pohár pod záštitou Svetového KCH NKS.

Aj túto súťaž na ktorej sa zúčastnilo 20 vodičov s 5 krajín vyhral slovenský vodič- MVDr. Jarolím Debrovský so psom Viko z Bilice. V družstvách zaznamenalo Slovensko taktiež plný úspech a vyhralo. Nás teší, že družstvo bolo zložené zo psov zo slovenských odchovov.

Výbor klubu sa tak ako každý rok snažil udržať vyrovnaný rozpočet klubu. V tomto roku klub hospodáril s miernym finančným ziskom. Podrobnú informáciu o hospodárení klubu podala ekonómka klubu Ing. Katarína Vydrová.

Informáciu o kontrole hospodárenia a činnosti klubu podal tiež predseda dozornej komisie Rastislav Macek. V správe neboli konštatované problémy v činnosti ani hospodárení klubu.

V ďalšej časti boli ocenení vodiči víťazných psov z chovných skúšok.

Ďalej bola vyhodnotená súťaž o najlepšieho stavača roku.

Poradie súťaže bolo nasledovné:
1, Viko z Bilice, v. MVDr. Jarolím Debrovský,
2, Gina II. z Potônskej lúky v. Jozef Kovács,
3, Gracia od Blavy v. Jozef Benovic,

Boli tiež odovzdané vyznamenania Zaslúžilý cvičiteľ NKS:
Jozef Benovic – I. stupeň,
Rastislav Macek – II. stupeň.

V úvode diskusie bola predstavené nová web stránka klubu, ktorá bola spustená večer pred výročnou členskou schôdzou.

Ing. Jozef Jursa CSc.
Predseda klubu