PARTE OTTO BANÁS

 

Otto Banás 7.12.1927 – 21.4.2022

Dnes nás všetkých zarmútila správa o smrti legendy slovenskej ale aj československej poľovníckej kynológie Otta Banása. Odišiel jeden z našich najväčších cvičiteľov a vodičov stavačov. V počte víťazstiev na vrcholových akciách sa mu nemôže vyrovnať žiadny súčasný kynológ. Štvornásobný víťaz Memoriálu Karla Podhajského, desaťnásobný víťaz Memoriálu Jozefa Kadleca, dvojnásobný víťaz Memoriálu Kolomana Slimáka, šesťnásobný víťaz Memoriálu Františka Vojtěcha, jeden krát vyhral Memoriál Dr. Jindřicha Steinitze – táto štatistika hovorí za všetko.
Od 60-tych rokov minulého storočia sa žiadna väčšia stavačiarska kynologická akcia neobišla bez jeho účasti. Brali sme ho ako samozrejmého účastníka vrcholových akcií. Vždy sa na nich objavil s nejakým stavačom. Väčšinou to boli nemecké krátkosrsté stavače.
Podľa jeho spomienok začínal so služobnými psami, neskôr prešiel na poľovnícku kynológiu a celý život bol verný stavačom. Bol špičkovým cvičiteľom. Poľovnícka kynológia bola jeho povolaním aj životným koníčkom. Vždy sme obdivovali jeho zapálenie a neskutočnú vitalitu. Vo vysokom veku dokázal prekonať omnoho mladších kynológov. Neskutočná bola jeho túžbu víťaziť. Kynológiou žila celá jeho rodina. Jeho synovia i vnuci sa taktiež upísali kynológii a kráčajú v jeho šľapajach.
V 70-tych rokoch minulého storočia bol členom výboru pobočky Klubu chovateľov nemeckých krátkosrstých stavačov na Slovensku. Niekoľko volebných období bol členom výboru Klubu chovateľov KO v Prahe ako zástupca Slovenska. Bol zakladajúcim členom Klubu chovateľov NKS na Slovensku.
V ostatných rokoch sa pod jeho psychiku výrazne podpísalo úmrtie syna Ota. Smútok za synom a zhoršenie zdravotného stavu mu už neumožnili venovať sa naplno jeho koníčku, napriek tomu sa snažil udržiavať kontakty s kynológmi, s ktorými prežil celý život.
Odišiel spomedzi nás kynológ uznávaný ako vynikajúci cvičiteľ nielen na Slovensku. Jeho meno je známe v Čechách, Maďarsku, Rakúsku i Nemecku. Bol vyhľadávaným cvičiteľom a vodičom. Vodil psov majiteľov prakticky z celej strednej Európy.
Jeho osobnosť bude chýbať nielen nášmu klubu, ale i celej kynologickej verejnosti. Bol posledným z generácie kynológov, ktorá vyrastala okolo Kolomana Slimáka v 50-60-tych rokoch minulého storočia.

V mene Klubu chovateľov nemeckých krátkosrstých stavačov vyslovujem hlbokú sústrasť členom rodiny.

Česť jeho pamiatke.

Výbor KCH NKS